چه خبر؟! از دست یافتن گوگل به کامپیوتر کوانتومی تا سقوط ماهواره‌ی سامسونگ توی حیاط یه خونه!

2019-10-27
15 دقیقه مطالعه

خب احتمالا همونطوری که اطلاع دارین یه مدتی نبودم. البته همچین هم نمیشه گفت یه مدت! یه جورایی خیلی وقته نبودم. اگه یه واینر اینستاگرامی بودم احتمالا الان می‌نوشتم خیلیاتون اومدین پرسیدین خیلی وقته نیستی و کجایی و این حرفا :)) ولی خب اونطوری هم نبود که کسی بیاد بگه کجایی! با دوستای نزدیکم که در ارتباط بودم و اونقدری هم معروف نیستم که کسی به جز دوستای نزدیکم ازم خبر بگیره و بگه کجایی چرا نمیای تو این وبلاگت یه چیزی بنویسی!

از مهمل بافتن بگذریم :)) این مدتی که نبودم درگیر کارای مختلفی بودم که خب یه سریاشون به شما هم دیر یا زود می‌رسه و خبر خوب یا بد اینه که از این به بعد تصمیم دارم بیشتر اینجا بنویسم!

حالا خبری که این روزا بین گیک‌ها و طرفدارای دنیای کامپیوتر خیلی پیچیده اینه که اخیرا گوگل قضیه‌ی اون کامپیوتر کوانتومی رو که احتمالا خبرش به گوش هممون رسیده رو تایید کرد و گفت موفق شدن کامپیوتر کوانتومی‌ای بسازن که مسئله‌ای که ابرکامپیوترها توی ده هزارسال حلش می‌کنن رو می‌تونه توی 200 ثانیه حل کنه !!

خیلیا فکر می‌کنن این خبر خیلی خوبیه در حالی که اگه یکم بیشتر بهش فکر کنیم می‌تونیم بفهمیم احتمالا خیلی هم خبر خوبی نیست. گوگل شرکتیه که سابقه‌ی خیلی خوبی توی رعایت حریم خصوصی کاربراش نداره و این موضوع اخیرا خیلی پررنگ‌تر هم شده. حالا فکر کنید گوگل با این سابقه‌ی نه چندان درخشان به همچین کامپیوترهایی دست پیدا کنه.

اگه یه دستی توی رمزنگاری داشته باشین احتمالا می‌تونین حدس بزنین که با کامپیوترهای کوانتومی رمزنگاری معنایی پیدا نمی‌کنه و دیر یا زود میشه هر رمزی رو شکست و عملا رمزنگاری زیر سوال می‌ره. حالا فکرشو بکنید گوگل بتونه رمزهامون رو بشکنه !!

شاید برای شما هم پیش اومده باشه که داشتین با دوستتون در مورد یه موضوعی صحبت می‌کردین و بعدش که رفتین یکم اینترنت رو بگردین به تبلیغاتی رسیدین که مرتبط با موضوعی بود که همین چند دقیقه پیش در موردش صحبت می‌کردین.(خصوصا اگه انگلیسی صحبت کرده باشین.)

حالا اخیرا یه ویدیوی منتشر شده توی یوتیوب که گوگل همیشه داره بهمون گوش میده. به این شکل که کسی که داره فیلم می‌گیره یه موضوعی رو روی کاغذ نوشته و به تماشاگرا نشون میده بدون اینکه حرفی در اون مورد بزنه و اون موضوع “اسباب بازی سگ” بود. بعدش میره به سایت‌های مختلف که از تبلیغات گوگل استفاده می‌کنن و تبلیغات رو بهمون نشون میده. هیچ تبلیغی در مورد اسباب بازی سگ‌ها بین اون تبلیغات نبود. بعد از این کار تمام پنجره‌هاش رو می‌بنده و شروع می‌کنه در مورد اسباب بازی سگ‌ها صحبت می‌کنه و حدود دو دقیقه به صحبت کردن در مورد اسباب بازی سگ‌ها ادامه میده. دوباره میره به همون سایتایی که رفته بود به علاوه‌ی یه سری سایت جدید دیگه که از تبلیغات گوگل استفاده می‌کنن و اینجاست که همه متحیر میشن! درست حدس زدین! همه‌ی تبلیغات تبدیل شده بود به اسباب بازی سگ‌ها!!!!

همه‌ی اینا رو گفتم که برسم به این حرف که شاید دست پیدا کردن شرکت گوگل به کامپیوترهای کوانتومی همچنین خبر خوبی هم نباشه و بهتره قبل از ذوق کردن یکم بهش فکر کنید :))) هر چند که کامپیوترهای کوانتومی حداقل این روزها صرفا برای اهداف خاصی ساخته میشن و احتمالا کامپیوتری که گوگل ساخته صرفا می‌تونه همون یه مسئله رو حل کنه. اما اصلا نمی‌تونیم بگیم بعیده که در آینده‌ی نه چندان دور که امکانات بیشتر و هزینه‌ی ساخت این کامپیوترا کمتر شد شرکتایی مثل گوگل و امثالش از اون‌ها برای اهداف خبیث خودشون استفاده نکنن! نمی‌خوام رائفی پور بازی در بیارم اما قضیه‌ایه که شاید فکر کردن بهش چندان بی اهمیت هم نباشه مخصوصا برای ماها!

در نهایت هم برسیم به مسئله‌ای که اون کامپیوتر کوانتومی می‌تونه حل کنه. کامپیوتری که باهاش طرفیم می‌تونه سیستم‌هایی که اعداد تصادفی می‌سازن رو بررسی کنه و ببینه اون اعداد واقعا تصادفی هستن یا نه. شاید صورت مسئله در یک نگاه خیلی ساده و یا حتی مسخره باشه اما یکم که بهش فکر کنین می‌بینین واقعا پیچیده‌تر از این حرفاست. می‌دونین که کامپیوترها استاد انجام کارهای منطقی‌ان و اینکه ازشون بخوایم برامون اعداد تصادفی بسازن خیلی ساده نیست مگه اینکه با منطق بهشون همچین چیزی رو بفهمونیم ! همونطور که اول نوشته‌م هم گفتم برآورد شده اگه یه سوپرکامپیوتر بخواد این مسئله رو با یه الگوریتم درست حل کنه، مدت زمانی حدود ده هزار سال طول می‌کشه اما کامپیوتر کوانتومی گوگل می‌تونه این کار رو توی 200 ثانیه انجام بده.

می‌خواستم چندتا خبر دیگه‌ای که این روزا به گوشم رسیده رو هم باهم بررسی کنیم اما به اندازه‌ی کافی همین پست هم طولانی شد؛ در نتیجه به یه خبر دیگه بسنده می‌کنیم و کم کم پست رو جمش می‌کنیم میریم پی کارمون !

خبر بانمکی که این روزا خوندم و توی یکی از شبکه‌های تلوزیونی ایالت میشگیان آمریکا پخش شده بود این بود که ماهواره‌ای که سامسونگ فرستاده بود هوا تو حیاط یه خونه توی میشیگان سقوط می‌کنه! صاحب خونه ویدیویی از ماهواره‌ای که توی حیاطشون افتاده توی فیسبوکش منتشر می‌کنه و توی همون ویدیو می‌گه: «هیچوقت نمی‌دونین چی قراره اتفاق بیفته!» و در ادامه می‌گه: «این بچه یهویی از آسمون افتاد تو حیاط ما!!». ظاهرا این قضیه حدود ساعت 8:45 صبح اتفاق افتاده دقیقا قبل از اینکه اون خوانواده می‌خواستن اسب‌هاشون رو بیارن بیرون! ظاهرا هیچ‌کدوم از اسب‌هاشون بیرون نبودن و خوشبختانه برای هیچکدوم از این حیوون‌های دوست داشتنی اتفاقی نیفتاده.

یکی از مقامات سامسونگ گفته که خیلی زود میان و تجهیزاتشون رو از حیاط اون خونه جمع می‌کنن و می‌برن ولی هنوز مشخص نیست دقیقا مشکل چی بوده و چرا سقوط کرده! پیش میاد دیگه! اینم براتون نوشتم چون اولا یه جورایی خبر باحالی بود و هم اینکه خواستم بهتون بگم با توجه به اینکه این روزا عزیزان هر روز یه ماهواره به عنوان دست‌آورد ملی هوا می‌کنن، اگه یه موقع یکیشون تو حیاط خونتون سقوط کرد نترسید! بلاخره اون که سامسونگ بود سقوط کرد حالا اینجا که ایرانه :))

یه خبر کوتاه هم بدم که بین خودمونه. من دارم برای اولین بار ویدیو کست ضبط می‌کنم! مشغول ضبط یه سری ویدیو در مورد احراز هویت چندگانه توی فریم‌ورک لاراول زبان PHP هستم و خیلی زود منتشر میشه و خیلی خوشحال می‌شم که اگه به همچین چیزی نیاز دارید ویدیوها رو ببینید و نظرتون رو بگید.

در نهایت اگه کاربر اسپاتیفای هستین و از سیستم عامل فدورا استفاده می‌کنین بد نیست همین روزا یه سری به وبلاگم بزنین!

یه خبر دیگه هم در راهه که برای خودم تجربه‌ی جدیدیه ولی چون هنوز زوده برای گفتنش می‌ذارم بعدا و وقتی که نهایی شد می‌گم.

تِمام!


سورس این پست رو می‌تونین از اینجا ببینین :)